Sunday, 27 March 2016

REVIEW | The Bride of Lammermorr by Walter Scott

The Bride of Lammermoor
Sir Walter Scott
Genre: historical novel
First published: 1819
Pages: 356

Rating: 5/5

Synopsis
Dark prophecies and ominously symbolic events beset the romance of Edgar, Master of Ravenswood, and Lucy Ashton, the daughter of the man who has displaced the ancient Ravenswood family from its ancestral home.I happened to find The Bride of Lammermoor by accident at huge library sales (actually, my very good friend - to whom I already sent a thank-you message - found it for me) and I'm just really really glad this accident happened. 

As a lover of historical novels and (historical) Scotland, I utterly enjoyed the combination of both of these themes in just one book. I was excited even before I started the reading itself. I was enchanted after chapter two, and after chapter ten I was determined to give it a five-star rating no matter what. It's no less than a masterpiece. I'm obsessed.

I think this review will be more like a fangirl session and it probably won't make much sense, but I feel like pouring my heart out.

When I'm starting a new book, I always find the biggest asshole and love the character with all my heart. In this book, I decided to suffer and I started loving Edgar Ravenswood. Let's face it, he's pretty much an asshole at the beginning, and then he turns out to be a precious little cinnamon roll that needs to be protected at all costs. An ideal character for my fangirl radar.

With my fangirl radar, hand in hand, comes an OTP radar. Yes. After a few chapters, when Edgar meets Lucy, they start thinking about each other. And the way Scott described it made my heart feel all happy and warm and my eyes water. From that second on I have never stopped loving the idea of these two being together.

And then Walter Scott took my little, fragile heart and shattered it into million pieces. I wasn't ready for so many tragedies in such a little number of pages. All the pieces of my heart, however, still managed to burn with hatred towards Lady Ashton for being the worst human being under the sun (and also kind of towards Sir Ashton, for he disappointed me deeply).

The Bride of Lammermoor won't leave me that easily. I have a strong feeling that I will experience a massive hangover. Maybe me meeting this book wasn't an accident after all. Maybe it was fate.

6 comments:

 1. Krásně sepsáno - opět :) líbí se mi i fotky. Knihu samotnou vůbec neznám, ale strašně mě zaujala. Jestli máš kromě Skotska (a jeho historie) ráda i detektivky a psychologii postav, pak rozhodně zkus Petera Maye.
  Měj se krásně!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji za slova chvály - opět. :)

   Já bych ji bývala taky vůbec neznala (a o hodně bych se ochudila!), takže jsem ráda, že mi ji kamarádka v podstatě "vnutila" do rukou.

   Psychologie postav, to je moje! Děkuju za doporučení, určitě, až příště půjdu do knihovny, zkusím Maye omrknout.

   Krásný zbytek dne!

   Delete
 2. Název mi bohužel nic neříká, ale zkousím se po knize podívat, vypadá celkem dobře :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Taky jsem o ní neměla ponětí, a je to docela škoda, protože je to vážně kniha, která si zaslouží být malinko víc profláknutá mezi lidmi. Je skvělá. Takže jestli seženeš, budu ráda, když se se mnou podělíš o dojmy. :)

   Delete
 3. Zrovna jsem objevila Tvůj blog a jsem naprosto nadšená :)) Krásné recenze, čtou se úplně samy a navíc čtenáře opravdu navnadí - jako třeba mě na tuto knihu, o níž zde slyším poprvé, ale která mě rozhodně zaujala. Díky za super tip a už se těším na další články :) Přeji hezký den :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju za slova chvály!

   Já jsem ráda, když můžu sdílet svoje nadšení a pak vidím, že to "přináší ovoce". Mám radost, když se můžu podělit o svou oblíbenou knihu a vštípit ji do podvědomí lidí, kteři na můj blog zavítají. :)

   Ještě jednou ti děkuju a přeju krásný zbytek dne!

   Delete