Tuesday, 6 September 2016

RECOMMENDATION | The Celestine Prophecy by James Redfield

Hello!
Welcome to another one of the recommendation posts. Today, I'm going to talk about a book that was given to me by one of the most interesting ladies I've ever met and that absolutely changed the way I see lots of things now. The book is called The Celestine Prophecy by James Redfield.

This book is not only full of things such as running from the government that wants the main characters, but it's also one of the best books containing spirituality I've ever read.

It talks about insights that were mentioned in an ancient Peruvian manuscript, and secrets that are supposed to be changing the world. This books talks about everything from noticing the coincidences happening in your life to controlling dramas we had learned as children to get energy.


I absolutely love this book. I love everything about energies and auras and spiritual (not religious!) things. I definitely think there are people who will say it's rubbish, but this book meant a lot to me when I read it, so I'm passing it on.


Do you know this book? Have you read it? What do you think about it? And do you know any other books that are like this one? Let me know!

6 comments:

 1. Bohužel mi kniha nic neříká, ale možná to bude jen tím anglickým názvem a obálkou :D Kouknu se po ní v češtině, nevypadá vůbec špatně :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Vůbec si nejsem jistá, jestli to je přeložené. Každopádně jestli máš ráda takové ty spiritualistické věci a aury a tak podobně, tak určitě doporučuju. :)

   Delete
 2. Teda, tak o knize jsem taky nikdy neslyšela, ale stejně jako u Majdy to u mě bude tím anglickým názvem, navíc když říkáš, že asi ani není přeložená, tak je to jasné...
  Vypadá zajímavě, to určitě ano :)
  Měj se krásně, Kačí

  ReplyDelete
  Replies
  1. To bude ono. Nevadí. Ono to stejně není asi úplně pro každého. A navíc — neznám nikoho, kdo by tuhle knihu znal. :D

   Měj se nádherně a krásný zbytek dne!

   Delete
 3. Moc hezký tip, Káťo, byť to asi není úplně kniha pro mě. Jsem ráda, že jsem si rozšířila obzory a třeba se k ní jednou dostanu - a to si pak hned vzpomenu na Tebe :* :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já vím, úplně pro každého tahle knížka rozhodně není. Každopádně já bych se cejtila špatně, kdybych jí trochu nerozšiřovala mezi lidma, protože mně se fakt líbila. :)

   Měj se nádherně, Týnko!

   Delete