Thursday, 1 September 2016

MONTHLY READS - AUGUST

Hello, sweet peas!

I'm here today (I'm a day late today, woah, what a mess have I become?) with my birthday month's wrap up. (That's right, I'm an adult Leo now. Incredible.)

Last month, in July, I read seven great books. This month, in August, I experienced the worst reading slump ever. I've read three books in the first week of August and then I just stopped, unable to find the will to read again. In the end, I read only four books. Let's have a look at them, anyway!

Nicole Williams
Genre: NA, romance
First published: 2013
Pages: 310
Language: English
Type: e-book

Rating: 5/5

I continued with reading the Lost and Found series. It just hit me in all the right places and I simply had to read on. This book doesn't revolve around Jesse and Rowen anymore (but don't worry, there's plenty of them in this book). In this one, we focus on Garth Black, easily my most favourite character of them all. Yes, that's right. I like him as much as I love Jesse Walker. 

This story is absolutely heartbreaking. It left me ugly sobbing at three AM after I'd read it in one sitting. I'm so in love with this series and the characters that I feel like my heart might burst out at any given moment. You should definitely read it, but if you need any more convincing, go and read the whole review.


Nicole Williams
Genre: NA, romance
First published:
Pages: 258
Language: English
Type: e-book

Rating: 4/5

I didn't even know it and I was reading the fourth book in the Lost and Found series. I started regretting I started reading the moment I did, because they were all so happy at the end of book three and I was happy for them and all was well. And then it all went to ... yes, there.

I actually don't know what to think about this one. I mean, yes, it was a great lovestory, but I had a few issues with it, that's why I gave it "only" four stars. Like Garth, for example. This whole chivalric I-gotta-leave-they'll-be-better-off-without-me attitude was starting to get a bit annoying, and I'm kind of not sure about the way disability is pictured there. On the other hand, I enjoyed the book and I was kind of sad at this point because I only had one more to go.
Nicole Williams
Genre: NA, romance
First published:
Pages: 192
Language: English
Type: e-book

Rating: 5/5

The final book in the  Lost and Found series once again revolves mainly around Rowen and Jesse, who have to overcome Rowen's health problems that come along with her being pregnant. We, of course, do see quite a bit of Garth and Josie, but the focus is on the former two. It was really a brilliant ending to this amazing series.


The Picture of Dorian Gray
Oscar Wilde
Genre: philosophical fiction
First published: 1890
Pages: 177
Language: English
Type: paperback

Rating: 5/5


When I get into a reading slump, re-reading my favourite book helps. I loved the book as much as when I was reading in for the first time. Maybe even a little bit more.What about you and your August in books? Would you recommend any of your reads to us? And what do you do to avoid/get out of a reading slump? Share all of that in the comments with me!

6 comments:

 1. No, reading slump a přesto čtyři knihy, to je myslím skvělé, to já přečtu tak normálně, a když je to nad pět, tak to považuju za mega úspěch :D takže don't worry, na počtu nezáleží, hlavně, že sis to užila a pokud jsi krizi už překonala, o to líp :)
  Re-reading je na reading slump podle mě naprosto ideální; já ten svůj, jak už víš, tentokrát překonala readathonem a podařilo se :)
  Měj se krásně a ať se ti čte v září lépe :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Haničko, děkuju za komentář. ^^ Už to překonávám čtením Austenové, first time reading Sense & Sensibility, takže se moc těším. Austenka, jak už víš, patří k mým nejoblíbenějším autorkám. Takže jo, myslím, že už to půjde lépe, pokud se mi do toho nehodí moc školy (máme letos úplně na prd rozvrh, budu tam od nevidim do nevidim).

   Jsem ráda, že i tobě se podařilo tuhle zákeřnou záležitost překonat. Tak ať je pro nás pro všechny to září lepší. :)

   Delete
 2. Ach, kočičko, já na ty Tvoje významné narozeniny pořád myslela a chtěla jsem Ti napsat, a pak mě ten život nějak sežvejknul a já zapomněla. Promiň! Dodatečně přeju jen to nejlepší a nejúžasnější, spoustu zdraví a lásky a splněných snů! :)
  Držím palce na září, ať se čte dobře a ať škola co nejvíc dovolí. A věř, že čtyři knihy jsou pěkné. Já za srpen zvládla jenom jednu. Někdy to prostě nejde. V září to dohoníme! :) Měj se nádherně! :*)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nevadí, Týnuško, vůbec nevadí. Děkuju mnohokrát. <3

   No, jen abych já byla schopná to dohonit. Už teď to vypadá, že budu ve škole i bydlet, takže přijdu vždycky tak vyšťavená, že nevim, jak to budu dělat. :D

   Taky se měj nádherně a ať je tvoje září krásné!

   Delete
 3. Ako vidím, čítala si len samú romantiku :) Len tak ďalej. :D Som rada, že skoro všetky tituly sa ti páčili hodnotila si ich plným počtom bodov. Je šťastie, keď máš dobrú ruku a vyberieš si stále len to najlepšie. :)
  Dodatočne prajem Všetko najlepšie k narodeninám. :) Dúfam, že sa ti tento mesiac bude dariť s čítaním viac a škola nebude až tak na nič. :D Maj sa krásne.

  PS: Tá tvoja angličtina je vážne dobrá. Neskutočný rešpekt. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Od Lost & Found jsem se absolutně nemohla odtrhnout a od tý doby, co jsem přečetla první díl, to všem doporučuju, protože o téhle sérii nemám s kým mluvit — nikdo to nezná. A to je děsně frustrující. :D

   Děkuju moc za přání i za pochvalu. <3 I s tou školou to snad nějak zvládnu, i když teda letos nám to vymysleli fakt krásně. Ty se měj nádherně a krásný víkend přeju!

   Delete