Monday, 20 June 2016

REVIEW | Aristotle & Dante by Benjamin Alie Sáenz


Benjamin Alire Sáenz
Genre: YA
First published: 2012
Pages: 359
Language: English
Type: paperback

Rating: 5/5

You first saw this book in a new on shelf post. So let's have a closer look at it now!

The story of Ari, an angry fifteen-year-old with brother in prison, who meets Dante, a know-it-all who hates wearing shoes, was an incredible reading experience for me. This coming of age story has it all.

The characters are brilliantly written. They are complex and real. I fell in love with Ari after three words that had come out of hi mouth, and same goes with Dante. I'm still blown away by the emotions it made me feel, and by the beauty of the writing that's so simple yet so able to make you feel things you thought you weren't even able of feeling.

Aristotle. The boy who feels deeply, yet is shut inside himself. The boy who's confused, self-loathing and lonely. The boy who's sweet, big-hearted and loyal. The boy who loves rain. The boy who deserves the world and doesn't know it.

Dante. The know-it-all who looks at the world in his own way. The boy who hates shoes and loves his parents. The boy who makes Ari laugh. The boy who's sweet, lovely and big-hearted. The boy who loves to swim, who's honest and cries about birds. The boy who deserves the world and doesn't know it.

These two boys, Aristotle and Dante, question and discover the secrets of the universe; their identity, sexuality, heritage, and the bond between them that's so strong that it changes their lives. Even though they're completely different in many, many ways, theirs is one of the most sincere and loyal friendship I've ever had the pleasure of reading about. I laughed and cried with them. I adored the little moments they shared, the little laughs and the tears. And Legs the dog.

Apart from my two boys, I also love the way Sáenz gives us such a lovely and precious view of their families. I love how a family is something that's viewed as a really important thing, and I love the relationship the boys have with their parents, who are flawed but loving. They make each other stronger with their love.

I'm stuggling to find the right words to do this book its justice, but it's almost impossible. I cannot put in words how much I loved this book. Please, go and read it.


I cannot wait for the sequel, There Will Be Other SummersWhat about you? Have you read it? Do you plan on reading it? What do you think about the boys? And are you excited about the sequel?

6 comments:

 1. O tejto knihe počúvam len samé chvály - to je vlastne aj dôvod, prečo som si ju nakoniec zakúpila, no bohužiaľ stále ešte nečítala. Ale čím viac recenzií, tým väčšie odhodlanie, aby som sa k tomu už konečne dokopala. :D :) Bojím sa len, že moje privysoké očakávania mi ten celkový dojem úplne pokazia - no snáď to tak nebude. :) Každopádne, veľmi pekná recenzia, je úžasné, že články píšeš v angličtine, už som tento blog posielala aj kamarátke - študuje angličtinu a miluje Harryho Pottera. Čo viac? :D Prajem pekný zvyšok dňa. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak předně - děkuju za krásný a milý komentář, udělalo mi to ohromnou radost!

   Myslím, že tě kniha nezklame. Osobně jsem teda slyšela jeden negativní názor, ale jinak samé pozitivní. Já sama jsem teda občas říkala "omg, takhle se přeci nechovají patnáctiletí kluci, to je přehnané", ale celá ta atmosféra té knihy a to pojetí vztahů je tak krásné, že jaem úplně přehlížela jakékoli chybky. A budu ráda, když se se mnou podělíš o svůj názor, až knihu dočteš!

   I tobě přeju nádherný zbytek dne a ještě jednou děkuju za všechnu tu chválu. :)

   Delete
 2. Tuhle knihu vychvaluje snad úplně každý, no a díky tomu, že má navíc i krásnou obálku, už je na mém TBR. Díky za tip a i za překrásnou recenzi (jako vždy) a měj se krásně, Kačí!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ta obálka je něco naprosto dokonalého. A jsem ráda, že máš knihu na seznamu, protože je to vážně, vážně nádherná záležitost. Doufám, že budeš stejně nadšená, jako já!

   Měj se nádherně, Haničko.

   Delete
 3. Knihu jsem četla a moc se mi líbila. Propadla jsem samozřejmě i kouzlu obálky, která je hrozně pěkná! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jsem ráda, že se kniha líbila. Doufám, že stejně úžasné bude i pokračování, kterého se absolutně nemůžu dočkat!

   Měj se nádherně. :)

   Delete