Tuesday, 19 April 2016

NEW ON SHELF | Dragonfly in Amber by Diana Gabaldon

Hello my fellow bookworms!

As you may or may not know, I'm a big lover of the Outlander series. Outlander (or Cross Stitch, if you like) is the best book I have ever read so obviously I had to purchase its sequel, Dragonfly in Amber.

When I bought the first book of the Outlander series, I bought the one with Sam and Caitriona on the cover since I didn't know there were more books and I didn't know I would want to read them. (No, I don't want to read them, I'm dying to read them.)

I had waited a year to purchase this book. I wanted to continue what I started so I had waited for the tie-in edition with cover that's got the Outlander series cast on it. Well, here it is! My suffering is finally over! You can probably imagine that my heart skipped a beat when I first held this precious in my very hands.


It's beautiful. Look at them. Look at them! I am in love. I'm obsessed.

The only thing that kind of bothers me (and is probably the only pet-peeve that I have) is that the first and the second books come in different heights. Also the "stickers" are ridiculous and someone should make a petition to stop them.

But that doesn't stop me from loving these two precious babies (whether that be the books or Jamie and Claire) with all that's left of me after reading the first book / watching the first season. I'm literally obsessed with this book. Both of them. They are beautiful. They are basically all a bookworm could ever dream of. I'm very tempted to re-read the Cross Stitch and I'm more than excited to read Dragonfly in Amber! You can prepare yourselves for a very emotional review because this is gonna be huge and it's going to be an emotional rollercoaster, I can feel it.

There's only one more thing left to say.

Welcome home, Dragonfly in Amber, welcome home.6 comments:

 1. Takové nadšení :D připadáš mi jak já, když má vyjít něco nového od Kinga :) Kniha je krásná a jsem přesvědčená, že si jí užiješ, tak jako předchozí. Na Cizinku slyším chválu ze všech stran, takže se do ní snad taky brzy pustím, jsem moc zvědavá, jestli mě pohltí tak jako ostatní :)
  Přeji Ti ty nejkrásnější chvilky u čtení a mimochodem, na té poslední fotce Ti to fakt sekne!
  Měj se krásně

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já za to nemůžu, je to vážně moje srdcovka! Prvním dílem mi Diana vyrvala srdce, rozervala ho a pak ještě rozdupala, ale to utrpení za to stojí - James Alexander Malcolm MacKenzie Fraser stojí za všechnu bolest na světě. :D Já ti tuhle sérii rozhodně doporučuju, minimálně teda první díl.

   Děkuju a děkuju! Říkala jsem, že jestli mi snapchat vezme tenhle filtr s kytičkovou korunou, tak rozpoutám rebélii. :D

   Krásný zbytek dne!

   Delete
 2. Cizinku všichni vychvalují ze všech stran! Tak ať se ti i Vážka v jantaru líbí :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mám za sebou asi 300 stránek a už teď mám pocit, že by mě míň bolelo, kdybych tou knihou dostala přes držku, než když to čtu. :) Ale děkuju za milý komentář! Přeju krásný víkend.

   Delete
 3. Mám za Tebe hroznou radost a věřím, že si Vážku užíváš! Těším se, až se do série taky pustím a budu si o ní s Tebou moci povídat trochu zasvěceněji :) Krásné pondělí! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ó bože, ani nevíš, jak já prahnu po někom, s kým bych si o tom mohla popovídat, aniž bych mu to všechno spoilnula, jelikož jsem jediná v tom úzkém kruhu lidí zasvěcených do Outlandera, kteří čtou druhý díl. Asi ne nadarmo se říká, že sdílený utrpení je menší utrpení. :)

   Krásné pondělí i tobě, a děkuju za komentář!

   Delete