Tuesday, 26 April 2016

RIDICULOUS THINGS I'VE DONE FOR WRITING

I love writing with all my heart and it has its place in the deepest corners of my little soul. The written word makes me feel safe and happy, and I feel much lighter when I'm pouring my heart out onto the paper (or onto the computer screen, for that matter).

Writing, however, is not just about writing. In fact, I probably spend the least time by doing the writing itself. More often then not, I spend the writing time doing things to either find inspiration or things that (I am naive enough to think that) would help my brain to think better. Most of these things are ridiculous, but I have decided to share them with you.

In the past months, for the sake of writing, I have:

1. started learning Gaelic and done a massive research on the history of Scotland. I've also done a great research on Scottish fairytales and myths, herbal medicine and found a book of medicine from 18th century from which I cannot read a single word but I'm still very satisfied with having found it.

2. listened to people while already imagining how I could use their stories for the one I was writing.

3. experienced awful things and my reaction was "at least I can write about this".

4. enthusiastically spoken a dialogue out loud to myself to see how it sounds.

5. spent hours in front of a mirror making emotional faces so I could "show don't tell" how the characters are feeling.

6. screamed at people for turning on the TV when I was in the room, writing.

7. sat there perfectly still trying to imagine what getting a boner feels like.

8.
 bought five different notebooks to write things down so I wouldn't forget them (and then ended up never writing down anything).


9. created my protagonists as Sims and played the game with them to see if the ships I'd decided there would be would sink or swim.

10. spent several minutes being upside down because I thought that more blood in the brain would help me think better.

11. attempted to read three books in one day.


12. written four different beginnings to my story, chosen one, written sixty pages, and then decided to start fresh so I deleted all of it and started writing again with a completely different plot.

13. sacrificed my social life.

14. spent more time carefully picking names for my characters than I would do picking a name for my own child.

Let me talk about this, though. If you're in need of names for your characters (or babies or dogs or plants) then this site is definitely the best I've seen. There are lots and lots of names from different languages, religions, parts of the world. There are mythology names, medieval names, names of literary characters and more. As a bonus, most of the names' meanings are mentioned and you can search for names by them. They have a "catalogue" of surnames as well. This site is just the most helpful so I thought I would let you all know about it.

15. published a story on my wattpad, got scared and deleted it. Then posted and deleted it again in a month's time. (Now I'm in the phase of being confident enough to publish things so you can check out my latest idea.)
16. drank approximately three litres of coffee in less than two hours to stay awake because I think better late at night and early in the morning and I needed to finish a chapter.

17. went for a run in really cold weather to see how the cold air would affect my lungs because I needed to see how my character was feeling. It ended in pneumonia, 0/10 would recommend.

18. assigned proper songs to scenes I was writing, making quite a nice playlist. (Also the other way round—after hearing an amazing song, I imagined my characters in situations in which the song could be played.)


19. double (sometimes tripple) checked meanings of words that I safely know just to make sure. I usually used two (or more) different dictionaries and thesauruses.

20. written.


What about you and your experience with writing? Are there any ridiculous things you've done for the sake of it? Have you ever published/thought about publishing your very own book? Do you share your writing with people on the Internet? (If so, I'll be more than happy if you'd put a link in comments so I can  check it out!)
4 comments:

 1. Ježíš díky moc za tenhle článek! Po celém dni stráveném psaním bakalářky (snad to během čtrnácti dnů dokončím a přestanu s tím furt otravovat) mi tohle přišlo vážně vhod. Smála jsem se nahlas, fakt že jo a jakýkoliv tvůj příběh bych si v budoucnu ráda přečetla, takže se neboj a sem s tím!!! (Akorát jsem negramot a nerozumím bodu sedm - můžeš mi to prosím přeložit? :D)
  K mému psaní - už několik let tak nějak volně s kamarádkou na přeskáčku píšem takovou dětsky laděnou fantasy. Teď to má asi 200 stran, ale momentálně stojíme na mrtvém bodě. Kámoška je na rok na Novém Zélandu a já mám moc povinností. Pevně ale doufám, že až se vrátí, budem pokračovat. Psaní ve dvou je mimochodem bezva věc, protože tě to donutí psát a nestane se ti, že bys zamrzla na mrtvém bodě, protože ten druhý příběh vždy posune zase o kousek dál :)
  Takže ještě jednou díky a měj se překrásně!!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jé, to jse ráda, že to na tebe mělo takový pozitivní efekt! Já ti s tou bakalářkou stále držím palce.

   Well, "boner" by se dalo přeložit jako erekce. Myslím, že víc říkat není potřeba. :D

   Ale to je rozkošné! Jestli to někdy někam hodíte, tak bych to ráda zkoukla! A co se psaní ve dvou týče - nejsi vůbec první, od koho něco takového slyším. A zní to hrozně lákavě, začít takhle s někým něco psát, jenomže v okolí žádného pisálka nemám (a já potřebuju, aby ta osoba byla v okolí, abych jim mohla svoje záměry vnucovat face-to-face, jelikož se mnohdy neumím vyžvejknout, když přijde na komunikaci v psaný formě - což je pro někoho, kdo aspiruje na spisovatele, docela špatná vlastnost).

   A příběh, který momentálně píšu, už má kapitolku na wattpadu (a snad v nejbližší době doladím i kapitolku dva, tři a čtyři, protože jsou zatím takové neotesané ještě).

   Já děkuju a přeju krásný zbytek večera!

   Delete
 2. Ty jsi prostě úžasná <3 Strašně jsem se pobavila a v mnohém jsem poznala samu sebe. Je ale pravda, že mi psaní chybí - propsala jsem skoro celý rok 2014 a 20185, v angličtině, všechno bylo online... A pak jsem se rozhodla všechny účty zavřít a tuhle éru ukončit. Od té doby se nemohu k psaní dokopat, ale musím to už napravit. Děkuji Ti za inspiraci :) Krásný večer :)
  PS Píšeš neskutečně, každý Tvůj článek je skvost. Fakt. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jé, ty mě vždycky těmi komentáři tak potěšíš! Děkuju.

   Jestli opravdu začneš znovu psát, budu jenom ráda, když se mnou svoje výtvory budeš sdílet. Moc ráda si všechno přečtu. :)

   Krásný večer přeju!

   Delete