Saturday, 30 April 2016

MONTHLY READS - APRIL

Hello, bookworms!

Oh, how the time flies! It feels like yesterday when I was writing a post about the books I'd read in March, and here I am with April already. I was pretty much satisfied with my last month's reading. At the start of April, I was hoping not to break the line and read as much as I could and as many good books as I would find. Let's find out if I managed to stick to my goal.

In April I've read five books. Here they are!


Patrick White

Genre: novel
First published: 1973
Pages: 557
Language: Czech

Rating: 4/5

When I started reading this book, I was confused about my feelings towards it. It was strangely fascinating. The story of an old woman, Elizabeth Hunter, left me with a bit of a book hangover. If you're interested, you can read about it in my review!


Chocolat
Joanne Harris
Genre: novel
First published: 1998
Pages: 320
Language: English

Rating: 5/5

I, as a lover of Johnny Depp, have seen the film adaptation to this book many times, but I only found out about it being a book about a month ago - and I was immediately sure that this book needs to be something I make time for. So I made the time this month and I regret nothing.


About a Boy
Nick Hornby
Genre: novel
First published: 1998
Pages: 307
Language: English

Rating: 4/5

First of all, I have never seen the film adaptation to this book. After reading this book, though, I'm definitely going to give it a try, because the novel is just amazing. It made me feel lots of things (from sadness to anger to pity to happiness). It was a great read, dealing with bullying, depression, friendship and the meaning of life. If you're interested in reading more about this novel and my opinion on it, check out the review!


Digital Fortress
Dan Brown
Genre: science fiction, techno-thriller
First published: 1998
Pages: 510
Language: English

Rating: 5/5


You may or may not know that I am a big fan of Dan Brown's work. This novel, unlike those with Robert Langdon that I have read so far, doesn't revolve around the theme of art and history. This book is about computers, math and programming - things I would expect would either bore me or make me wonder what the hell I am reading about. But Digital Fortress made me neither of these things. Brown has masterfully written this book so it is fun to read and easy to understand. You should definitely check out this book, but if you need some more convincing, read the whole review!


Dragonfly in Amber
Diana Gabaldon
Genre: historical novel
First published: 1992
Pages: 743
Language: English

Rating: 5/5

Outlander is my all time favourite series. I loved the first book with all my heart, the places, the characters, everything. My expectations for Dragonfly in Amber, second book in the series, were really really high. I was excited to enter the atmosphere of the 18th century, to read about Claire and to fall in love with Jamie all over again. I did all of these things. I loved the book. You can read the "review" I wrote, which is mostly just me being a regular fangirl, and I'd be the happiest if you talked to me about this piece of literature because there seem to be no people to share my feelings with!


I have to say, I'm satisfied. I haven't read many books this month, but I loved them all. And that's all that matters to me.

What about your April in books? How many books have you read? Were they mostly good, or have you read a book that was getting on your nerves? Share your April reads with me in the comments!
6 comments:

 1. Já myslím, že byl duben úspěšným měsícem. Pět knih je krásné číslo a co je důležitější, že byly všechny dobré a užila sis je. Já plánuju svůj sumarizační článek taky publikovat brzy, možná už zítra, ale můžu prozradit, že to byl pro mě taky měsíc úspěšný :)
  Měj se krásně a hezký zbytek večera

  ReplyDelete
  Replies
  1. Taky si myslím, že to není tak hrozné (hlavně když tři z těch pěti knih mají přes pět set stran), ale jak jsi řekla, pro mě bylo důležitější, že jsem měla tento měsíc opravdu šťastnou ruku na výběr kvalitní literatury, takže jsem spokojená. :)

   A na tvůj sumarizační článek už se těším moc!

   Krásný večer, Hani.

   Delete
 2. Nádherná bilance, a klobouk dolů před tou masivní převahou knih v angličtině. Já v tomto směru stále válčím se svou leností. A věřím, že resty s Cizinkou, resp. snad i Vážkou, brzy doženu a pak budeme moct "just be a fangirl" společně ;) Přeji Ti, ať je také květen úspěšný, a to nejen čtenářsky. Měj se nádherně! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju! Já daleko radši čtu v angličtině. Nevím proč, přijde mi, že v tě angličtině je všechno takové hezčí.

   A doufám, že se opravdu přidáš do spolku fanoušku Outlandera! :D

   Krásný zbytek dne!

   Delete
 3. Viděla jsem film About the boy kdysi na angličtině a moc se mi líbil :)
  Pěkné shrnutí :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jé, fakt? Tak to abych ho taky konečně zkoukla!

   Děkuju za komentář a krásný večer přeju. :)

   Delete