Wednesday, 30 November 2016

MONTHLY READS - NOVEMBER

So! In October I managed to read five books. This months it's only two. Things have been pretty hectic for the past few months so I'm really happy when I even have some time to read. Let's look at the books I read this month.


Dan Brown
Genre: mystery, thriller
First published: 2000
Pages: 620
Language: English
Type: paperback

Rating: 5/5

As you may have noticed, I'm a big fan of Dan Brown's novels. I've read several, including Digital Fortress (review) and The Da Vinci Code (review), and I have loved them all. I'm simply a slut for conspiracies, art, symbology and secret societies. I loved this book.


Me Before You
Jojo Moyes
Genre: realistic fiction
First published: 2012
Pages: 481
Language: English
Type: paperback

Rating: 5/5

I have been putting this book off for quite a time and now I finally managed to jump on the bandwagon. I'm still recovering from reading this book, it was absolutely brilliant. I loved Moyes's writing style, I loved the characters, I loved the plot. I consider this a pretty great read.


Well, that's about it. I definitely hope I'm going to have some more time to read in the months to come. But now, let's turn the page. What about your Novembers? How was the last month for you? Any highlights? Books we all should check out? Let me know in the comments!

(I'm, once again, sorry for the lack of posts, I swear I'm working on doing something about it!)

5 comments:

 1. Krásné kousky, Kačí. Do Než jsem tě poznala se určitě musím pustit. Vůbec nevadí, že jsou jen dvě. Moc doufám a těším se, až vyřešíš všechny zapeklitosti. Přísahám, že tvůj blog čekuju každý den, jestli nepřibylo něco nového. :)
  Chybíš nám ♥
  Měj se báječně a hlavně ať se daří!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Než jsem tě poznala určitě doporučuju. Já jsem už dopředu věděla, jak to dopadne, a stejně to pro mě byl dost emocionální zážitek.

   To je tak strašně milé, Haničko! Vy mi taky chybíte. Já doufám, že se mi to co nejdřív vyřeší všechno, protože mi taky všichni chybíte. <3 Měj se nádherně a děkuju za moc milý komentář!

   Delete
 2. Káťo, mrzí mě, že toho máš teď tolik a držím palce, ať je život brzy klidnější. Jak píše Hanička, moc nám scházíš a myslíme na Tebe. Obě přečtené listopadové knížky jsou bezvadné, a jsem moc ráda, že když už je málo času, máš alespoň štěstí na knihy, které se Ti líbí. Měj se moc hezky a drž se! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju moc, Týnko, je to od tebe děsně milé. <3 Taky se měj nádherně!

   Delete
 3. Ráda bych viděla Než jsem tě poznala. Tedy ráda bych si přečetla a pak až viděla, jak to mám dělat správný knihomol :D

  ReplyDelete