Sunday, 17 April 2016

REVIEW | Digital Fortress by Dan Brown

Digital Fortress
Dan Brown
Genre: science fiction, techno-thriller
First published: 1998
Pages: 510
Language: English

Rating: 5/5

Synopsis

When the National Security Agency's invincible code-breaking machine encounters a mysterious code it cannot break, the agency calls its head cryptographer, Susan Fletcher, a brilliant and beautiful mathematician. What she uncovers sends shock waves through the corridors of power. The NSA is being held hostage - not by guns or bombs, but by a code so complex that if released would cripple U.S. intelligence.

Caught it an accelerating tempest of secrecy and lies, Fletcher battles to save the agency she believes in. Betrayed on all sides, she finds herself fighting not only for her country but for her life, and in the end, for the life of the man she loves.


There's one golden rule to reading Brown's books: suspect everyone.

I started the reading on Saturday afternoon and hadn't stopped until I finished the last sentence on Sunday, at 3:20 am, and let me tell you, it was one wild of a ride.

I'm not a technological type. I'd sooner write a fifty-page essay than solve a math problem that kids in the elementary school are able to solve. When it comes to codes, I cannot even do anagrams. But Brown and his amazing writing skill and his talent make the whole issue not only understandable, but also very enjoyable even for people like me who would more likely become a mermaid than an IT expert.

As I was looking at other people's reviews on Goodreads, I couldn't help but think that lots of people forget the book is sci-fi, which means most of the technologies used in the story don't exist. And I think that condemning a book so wonderfully written just because the author made things up is a nonsense.

Yes, the book is wonderfully written. The characters, just like in all of Brown's books I have had the pleasure of coming across, are real and believable. You feel happy for them, you feel sorry for them, you despise them, you're worried about them. As you read the book, these characters matter to you. Susan Fletcher and her incredibly smart and, according to the description, incredibly hot fiancé David Becker. Commander Strathmore and his service and devotion to the NSA. The genius Ensei Tankado who kicks the NSA's ass. All the supporting characters. I really enjoyed all of them.

Brown is marvellous. He makes you laugh at one page and then makes your heart race with anxiety at the other. I've said it before and I'll say it again, he just makes the reader on the edge of their seat with the cliffhanger chapters that just make you want to read one more. That's how I ended up sitting in my bed at three am, eyes burning, dying to finish the last chapter. If that's not a sign of a great book then I don't know what is.

Also the plot twist. I have to say, there were a few things that I predicted or figured out too soon. Sometimes I just
knew what was going to happen. At the other hand, there were tens of situations that absolutely blew my mind as I didn't expect them, and made me think that those predictable moments were predictable intentionally (and even if not, it doesn't stop me from loving Brown's work). There's betrayal, no one's who you think they are, no one acts the way that you think they would. But the main plot twist, that was fantastic. Brown makes you think you know what's going on, and then he shows you that you don't. I know I am repeating myself by saying this, but that's just how it is. Fantastic.

I highly recommend this book to all of you, because even if you don't know a thing about computers and programming, Brown brings this topic to the table in a way that just makes you want to read on.6 comments:

 1. Znovu úžasná recenze, dost tě obdivuju, že zrovna do téhle knihy jsi se pustila v aj :)
  Jak už jsem ti psala, když jsem kdysi knihu četla, moc se mi líbila, mám celkem ráda technické věci a nemám moc v lásce Langdona, takže tahle kniha, spolu s Anatomií lži patří pravděpodobně k mým nejoblíbenějším od autora. Nicméně budu se opakovat - pro mě je to zapomenutelné, nezanechalo to ve mně žádnou extra hlubokou stopu a ačkoliv hlavní zápletku si jakž takž vybavím, na ten twist, o kterém mluvíš si vzpomínám horko těžko...
  Jsem ale ráda za tebe, že sis knihu tolik užila. Být kvůli knize vzhůru do tří do rána, je opravdu tou nejlepší zárukou toho, že jsi byla nadšená :)
  Měj se krásně a moc se těším na další články!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju. :) Já si pamatuju, když jsem si před pár (třemi nebo čtyřmi?) lety poprvé pořídila Inferno, v angličtině, jaké to bylo pro mě docela brutální, protože on má prostě takový ten pro něj typický styl vyjadřování, a já jsem se před nástupem na střední anglicky v podstatě učila sama (díky, základko!), takže jsem byla nucená tu knížku (po několika pokusech dostat se aspoň do půlky) odložit a nakonec jsem ji celou přečetla až loni.

   Já vím, já jsem taková strašně zapálená do těch jeho knih, takže možná podvědomě přehlížím chybky, ale když já za to nemůžu, Brown mě prostě chytl a už nepustil. (A kdybys viděla, jak těžké pro mě bylo v ty tři hodiny usnout, jak jsem už, už přemýšlela nad recenzí!)

   Ještě jednou děkuju a krásně si užij zbytek víkendu!

   Delete
 2. Zrovna dneska jsme se o Danu Brownovi bavili. Tento jeho titul neznám, ale určitě bych si od něj ráda něco přečetla :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já ti ho můžu jen vřele doporučit - ať už sérii s Robertem Langdonem nebo jakoukoli standalonku. :)

   Přeju krásný zbytek dne!

   Delete
 3. Mám to zahájit klasicky nebo už je to vážně trapné? :) Senzační recenze! :) Jako vždy skvěle sepsáno a hlavně jsem ráda, že se Ti kniha tak líbila - já totiž, jak víš, Digitální pevnost zbožňuju a řadím ji k Brownovým TOP titulům. Budu mu muset dát šanci i v angličtině, a ne jen v překladech.
  Těším se na další recenze! :) Měj se krásně :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já ti, jako vždycky, děkuju!

   Já jsem si opravdu Digitální Pevnost užila moc, v potu tváře a s očima v jednom ohni jsem se ve tři ráno prokousala ke konci a najednou jsem nějak nevěděla, co dál. :D Už se nemůžu dočkat, až si přečtu další jeho knihu.

   Myslím, že to určitě v angličtině zkus. Čte se opravdu parádně. Já už bych asi přeloženou verzi číst nechtěla, když mám za sebou tři v originále. :D

   Každopádně ti ještě jednou děkuju a přeju krásný zbytek dne!

   Delete