Sunday, 31 July 2016

MONTHLY READS - JULY

Welcome to another month's wrap-up!

How are holidays for you? Are you enjoying yourselves? Do you have time for reading? I certainly do, and now I'm going to share my reading progress with you again.

Last month, in June, I'd given all the books I'd read a five-star rating, because I was absolutely lucky to pick only really incredible books. Let's see if I managed to keep up with that this month as well!

This month, in July, I've read seven books!


J. K. Rowling
Genre: fantasy
First published: 2003
Pages: 816
Language: English
Type: paperback

Rating: 5/5

Absolutely perfect. I'm speechless. This series is getting better and better with every other book. The characters are amazing and I love them, the story is original and absolutely brilliant in every book. 

I cried like a baby at the end of this book. It's all fun and games until Jo starts taking your favourite characters from you in the most painful way imaginable.


The Princess Saves Herself In This One
Amanda Lovelace
Genre: poetry collection
First published: 2016
Pages: 156
Language: English
Type: e-book

Rating: 5/5

I've wanted to read this book ever since I found out about it on Amanda's tumblr, and now I finally did. It's one of the purest, rawest piece of literature I have ever read. It's touched all the right places in my heart and soul, making my old wounds hurt and my eyes cry oceans. 

Please, love yourselves and go read this beautiful poetry book. I myself will be probably coming back to it every single day.


Harry Potter and the Half-Blood Prince
J. K. Rowling
Genre: fantasy
First published: 2005
Pages: 560
Language: English
Type: paperback

Rating: 5/5

I loved this book. It was absolutely incredible. I'm sorry but I have no words. These books are beyong perfect. Rowling knows what she's doing.


Harry Potter and the Deathly Hallows
J. K. Rowling
Genre: fantasy
First published: 2007
Pages: 640
Language: English
Type: paperback

Rating: 5/5

The final book. I can't express how sad I am about the series ending. I already miss the Wizarding World and all the characters that I'd grown to loving throughout reading the series.


If You Find Me
Emily Murdoch
Genre: YA
First published: 2013
Pages: 314
Language: English
Type: paperback

Rating: 4/5

I first introduced this book to you in New on Shelf. It's a very powerful book about survival and finding inner strength, about love and family. I really enjoyed reading this, and if you feel like reading more, a review is to come.


Lost and Found
Nicole Williams
Genre: YA, NA, romance
First published: 2013
Pages: 354
Language: English
Type: e-book

Rating: 4/5

This book, the first book in the Lost and Found series, is everything you could ask from a romance novel. A troubled girl with ugly past meets a boy and it ends in the kind of love that could move the mountains. Since I'm a sucker for unrealistically perfect boys in even more unrealistically perfect love stories, this was the go for me. I'm definitely reading the rest of the series. (And you should give it a try, too.) A review to come!


Near and Far
Nicole Williams
Genre: NA, romance
First published: 2013
Pages: 352
Language: English
Type: e-book

Rating: 5/5

Guys. There's nothing better (or worse, depends on the point of view) to do than to read two absolutely amazing and not-at-all-realistic romance novels in two days. Nothing. This series went from cute summer love affair to terrible suffering for the reader so fast that I had to take a few deep breaths. I have to say, I didn't see that coming. It literally went from being all cute and and fluffy and adorable to ruining my life. The feelings I'd experienced during reading this book are comparable to those reading Colleen Hoover's novels makes me feel. I'm head over heels with Nicole Williams and I'm definitely continuing on torturing myself emotionally by reading more of her books.


Enough about me! What about you? How was your July in books? Did you celebrate Neville and Harry's birthdays by re-reading Harry Potter and waiting for the release of the Cursed Child? What books did you read this month? Have you found any books you think everyone should read? Share all of that with me in the comments!

4 comments:

 1. Je parádní, žes měla při výběru opět tak šťastnou ruku :) Mrzí mě (hlavně za tebe), že jsi už dočetla všechny Pottery, ale aspoň teď víš, jak se mi ostatní cítíme už několik let :D Sama taky netrpělivě vyhlížím "osmý díl" - ještě nejsem rozhodnutá, zda ho číst v aj či v češtině, jsem moc zvědavá na překlad, když nás pan Medek opustil :(
  Jinak mě dost zaujala ta sbírka poezie musím říct :) Už pro ten název, ten je vážně úžasný!
  Tak ať se v srpnu daří zrovna tak, já se chystám článek publikovat co nejdříve, nicméně za tento měsíc jsem dokončila jenom čtyři knížky...no, co se dá dělat :)
  Měj se krásně, Kačí :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Taky jsem ráda, že mám posledních pár měsíců šťastnou ruku na výběr. Fakt, že už nemám další knihu ze série o Harrym, už tak šťastnej neni. Co se týče osmého dílu, tak nevím, jestli to chci číst. Slyšela jsem asi dva pozitivní názory a asi deset negativních, takže fakt nevim.

   Na tvůj sumarizační článek se moc, moc těším! A čtyři knihy, vzhledem k tomu, jak jsi zaneprázdněná, je super výkon. :)

   Přeju krásné léto (a taky doufám, že srpen bude příjemný - přece jen je to můj narozeninový měsíc, tak snad). Měj se nádherně!

   Delete
 2. Sedm knížek, to je paráda! Mně červenec nevyšel, život zasáhl, ale třeba to napravím v srpnu - jestli bude chuť. Tobě přeji čtenářský elán i do zbytku prázdnin :) Měj se hezky :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju za moc milý komentář.

   Doufám, že tvůj nadcházející měsíc bude lepší, než ten minulý. Po všech stranách. <3

   Delete