Friday, 1 July 2016

#FRIDAYREADS

Welcome to the traditional Friday post.I'm actually still reading Harry Potter, and this friday, I'm spending my time with the fifth book in the series, The Order of the Phoenix. I'm halfway through and I've been enjoying the book desperately so far. I mean, Minerva is absolutely destroying me, the Golden Trio is just pure gold, the Weasley twins are the loves of my life. I'm almost afraid to finish the book because I just know that something terrible's going to happen.


But honestly, I'm super excited to get to the part with Snape teaching Harry how to close his mind to Voldemort. (Please, just wish me luck, I'm going to need it to survive.)


So yes, I'm absolutely beyond joyous. It's brilliant. What about you guys? Have you read this book? Do you like it? What's your favourite book in the HP series? Share your feelings with me in the comments!2 comments:

 1. Ježiši, já už sem fakt budu psát jen srdíčka, nekonečný řady srdíček... Je to nádhera. Nádherná nádhera. Baví mě, že opravdu jedeš kontinuálně celou sérii, musí to být paráda! Užívej, Káťo! :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. <3

   Já jsem strašně nadšená, že jsem toho Harryho fakt konečně začala, protože nechápu, jak jsem bez toho doteď mohla žít. A jsem ráda, že jsem poslechla instinkt a koupila si hned celou sérii a ne jenom první knihu, protože bych nezvládla dočíst jeden díl a nemoct hned začít další. :D

   Delete